Danzig – Markethalle.

GM590E

Wydawca: Charles Lehmann Wydana: Berlin N.-O. Numer: 577 B. Nadana w dniu: Bez obiegu

Plac Dominikański z Halą Targową (niem. Markthalle) z lewej i Basztą Jacek na wprost.

W XII wieku i XIII wieku na terenie placu Dominikańskiego znajdowała się osada targowa z romańskim kościołem św. Mikołaja. W 1227 kościół z przylegającym terenem został przekazany zakonowi dominikanów, którzy wybudowali w tym miejscu klasztor. Nowy, gotycki kościół św. Mikołaja został wybudowany kilkadziesiąt metrów dalej, w kierunku południowym.

Klasztor dominikański został zniszczony w czasie oblężenia Gdańska w 1813, w wyniku ostrzału wojsk rosyjsko-pruskich. Władze pruskie nie zezwoliły na odbudowę i klasztor funkcjonował w formie ruiny przez 26 lat. W latach 1839-1840 budynek został rozebrany. Pusty plac był wykorzystywany jako miejsce musztry wojskowej, a od 1881 jako miejskie targowisko. W 1886 plac został wybrukowany kostką granitową. W 1894 postanowiono wybudować w tym miejscu Halę Targową, którą oddano do użytku 3 sierpnia 1896, aby zlikwidować handel uliczny. Po jej otwarciu zostały zamknięte wszystkie (oprócz Targu Rybnego) targi na Głównym Mieście i Starym Mieście. Była czynna sześć dni w tygodniu od godziny 5 (latem) lub 6 (zimą) do 20 (latem z przerwą obiadową od 13 do 17), w soboty do 21:30.

Działania II wojny światowej hala przetrwała niemal bez uszczerbku. Zniszczony został jedynie odcinek attyki w zachodniej części ściany północnej, a pociski broni ręcznej i maszynowej podziurawiły cegły elewacji i blaszane pokrycie dachu.

Za: http://pl.wikipedia.org

 

Dodaj komentarz

  • (will not be published)

Current month ye@r day *