Danzig – Kuhtor, Blick auf die Hundegasse

GM116E

Wydawca: S. Steinmeyer Wydana: Danzig Numer: 191 Nadana w dniu: 17.07.1942

Ulica Ogarna (dawniej platea Canum, ulica Psia, niem. Hundegasse) – jedna z ulic w Gdańsku na Głównym Mieście.

Najstarsze wzmianki o ulicy pochodzą z 1336 jako „platea Braseatorum” czyli ulica Browarnicza i nawiązują do osiadłego na skraju Głównego Miasta wówczas licznego cechu niderlandzkich browarników, około 73 w 1416. Od 1620 na tej ulicy mieścił się cech browarników.

Obecna nazwa ulicy pochodzi od starego gdańskiego zwyczaju wyprowadzania o zmroku sfory psów z psiarni miejskiej na Wyspę Spichrzów przez dzisiejszą „ulicę Ogarną”, „Krowią Bramę” i most zwodzony nad Starą Motławą w celu ochrony znajdujących się tam magazynów. (nocą mosty zwodzone Gdańska podnoszono, bramy miejskie zamykano a „Wyspa Spichrzów” pozostawała pod ochroną psów). Po kilku nieszczęśliwych wypadkach zwyczaju zaniechano a ochronę portowych spichrzów powierzono dodatkowym umocnieniom bram miejskich.

Ulica zaczyna się przy skrzyżowaniu z ul. Garbary przy południowo-zachodnim narożniku dawnych umocnień Głównego Miasta i przebiega wzdłuż południowej krawędzi głównomiejskich umocnień (m.in. Baszta Narożna i pozostałości starych obwarowań w ciągu ulicy „Za Murami”) aż do Bramy Krowiej nad Starą Motławą. W domu przy ul. Ogarnej (obecnie nr 95) urodził się gdański fizyk Gabriel Fahrenheit. Pod numerem 17 mieścił się hotel „Monopol”.

Za: http://pl.wikipedia.org

Dodaj komentarz

  • (will not be published)

Current month ye@r day *