Danzig – Krahn- u. Frauenthor

GM407E

Wydawca: Stengel & Co. G.m.b.H. Wydana: Dresden-Berlin Numer: Ser. Vi No. 8 035 Nadana w dniu: Bez obiegu

Żuraw (niem. Krantor) – zabytkowydźwig portowy Gdańska, usadowiony pomiędzy pylonami Bramy Szerokiej nad Motławą.

Brama Szeroka (jedna z tzw. bram wodnych Głównego Miasta) istniała już w 1363, a z 1367 zachowała się łacińska wzmianka o dźwigu (caranum).

W obecnym kształcie żuraw zbudowano w latach 1442-1444. Służył przede wszystkim jako urządzenie portowe do załadunku towarów (głównie piwa) i balastu na statki, oraz do stawiania ich masztów. Urządzenie było w stanie podnieść ciężar czterech ton, na wysokość jedenastu metrów. Mechanizmem są dwa bębny o średnicy około sześciu metrów. Jako siłę napędową wykorzystywano ludzi stąpających wewnątrz tych bębnów (tzw. kół deptakowych).

Żuraw został podpalony w 1945, gdy miasto zdobyła Armia Czerwona. Ocalały mury okalające drewnianą konstrukcję. Po II wojnie światowej zrekonstruowano część drewnianą.

 

Poniżej pocztówka z tym samym widokiem ale wydana przez Louisa Glasera .Wydana: Leipzig  Numer: 7 589 Nadana w dniu: 10.10.1902

 

Poniżej kolejna pocztówka z tym samym widokiem ale wydana przez Max Brauns Kunst-Anstalt  (Wydana: Berlin;  Numer: 1 003;  Nadana w dniu: 13.08.1903)

 

Poniżej fotografia z tym samym widokiem ale wydana przez Stengel & Co.  (Wydana: Dresden u. Berlin)

Dodaj komentarz

  • (will not be published)

Current month ye@r day *