Neufahrwasser – Hafen.

NP13E

Wydawca: Stengel & Co. G.m.b.H. Wydana: Dresden Numer: 52 391

Nowy Port.  Z lewej w głębi jedna z najpiękniejszych latarń Morza Bałtyckiego , mierząca 27 metrów wysokości, oddana do użytku w 1894 roku, wskazywała statkom wejście do portu gdańskiego do 1984 roku.

Latarnia jednocześnie była wieżą pilotów i mieściła na swym szczycie niezwykły instrument jakim była wtedy kula czasu. Jej podniesienie i spadek w każde południe pozwalał kapitanom statków na dokładne nastawianie chronometrów.

Latarnia Nowy Port przeszła do historii, gdy 1 września 1939 roku strzałami z niej to właśnie, a później z pancernika „Schleswig-Holstein” w kierunku polskiego Westerplatte Niemcy rozpoczęły II Wojnę Światową.

W 2004 roku latarnia otworzyła swoje podwoje dla zwiedzających. W jej wnętrzu podziwiać można pięknie zachowane stare historyczne urządzenia optyczne oraz wspaniałą wystawę latarnictwa morskiego. Zachwyca również widok z jej szczytu na Port Gdański, Westerplatte i całą Zatokę Gdańską aż po Gdynię i Hel.

W 2008 roku sławna XIX-wieczna kula czasu na Latarni została odrestaurowana i dziś pokazuje codziennie czas o godzinach 12, 14, 16 i 18-tej z dokładnością 1 sekundy błędu na 200 tysięcy lat!