Schellmuhl

Mlyniska

Młyniska (dawniej Szelmeja, kaszb. Szelmeja, niem. Schellmühl) – osiedle przemysłowo-mieszkaniowe Gdańska, położone w centralnej części miasta, nad Martwą Wisłą.

W skład osiedla wchodzą tereny na zachodnim brzegu Martwej Wisły oraz wyspa na tej rzece – Ostrów. Od północy graniczy z Letnicą, od południa ze Śródmieściem, od zachodu z Aniołkami i Wrzeszczem Dolnym. Przez Martwą Wisłę biegnie granica z osiedlem Przeróbka.

Według statutu osiedla granice stanowi rozwidlenie Martwej Wisły i Kanału Kaszubskiego na wysokości Nabrzeża Szczecińskiego i Nabrzeża Chemików, dalej biegnie w dół Kanału Kaszubskiego do połączenia z Martwą Wisłą na wysokości Nabrzeża Krakowskiego. Następnie skręca w kierunku południowo – zachodnim do zbiegu ulicy Podstocznej i Rybaki Górne (bez tych ulic), dalej biegnie w kierunku zachodnim do ulicy Gazowniczej (bez tej ulicy) i skręca na północ wzdłuż ulicy Doki (bez tej ulicy). Na wysokości ulicy Robotniczej skręca w kierunku zachodnim do ulicy Jana z Kolna. Dalej biegnie wzdłuż torów kolejowych w kierunku SKM Brzeźno do skrzyżowania z ulicą Reja, skręca na wschód wzdłuż tej ulicy, przechodząc w ulicę Swojską. Na styku z Martwą Wisłą skręca w kierunku północnym i biegnie wzdłuż Martwej Wisły do połączenia z Kanałem Kaszubskim.

 

Dodaj komentarz

  • (will not be published)

Current month ye@r day *