Dr. Trenkler Co.

Dr. Trenkler Co.

Wydawnictwo „Dr Trenkler Co.” 1863-1972

Drukarnia ta powstała  w 1894 pod nazwą „Phototechnisches Institut Dr Trenlker & Co” i mieściła się w wynajmowanym pomieszczeniu przy Dorotheenstraße 5/7,  dzisiaj Cäcilienstraße w Lipsku. Stworzyli ją  Dr Bruno Trenkler (ur. 1863, doktorat w 1887 roku na wydziale chemii na Uniwersytecie w Würzburg ) i Carl Gustava Jahrig (zajmował się częścią handlową przedsiębiorstwa).

W 1901 zakupiono działkę przy Eichstädt Straße 11, w dzielnicy Stötteritz/Lipsk gdzie rozpoczęto budowę własnego budynku drukarni. Od 1900 roku przedsiębiorstwo przyjęło nazwę  „ Trenkler & Co”. Stało się jedną  z największych drukarni  i wydawcą pocztówek litograficznych i światłodrukowych w Niemczech, produkujących pocztówki  z całego świata. W 1903 Max Hoffmann dołączył do firmy jako partnera. Otworzono również  biuro w Londynie w 1902, gdzie wydawcy Frederick Hartmann został ich agentem. Wraz ze wzrostem wydawanych pocztówek otwarto kolejną drukarnie  około 1904. W 1909 w „Dr. Trenkler Co.” zatrudnionych było około 700 pracowników którzy na  130 maszynach drukarskich produkowali rożnego rodzaju pocztówki. Podobno tygodniowo wysyłano dwa do trzy milionów pocztówek do odbiorców.

W latach 1902 -1908 „Dr Ternkler Co”. prowadzili prawną walkę o używanie  terminu Autochrom, który opisywał ich barwione litografie. Termin ten był zarejestrowaną nazwą handlową innego wydawcy Louisa Glasera. Przegrana sprawa sądowa i  długi strajk pracowników drukarni oraz  niemożności utworzenia przez Gustava Jahriga  związku drukarzy używających światłodruku  przyczyniła się do decyzji  sprzedaży ich drukarni w 1909. Wydawnictwa pocztówka zostało przejęty przez „Trinks  & Co”  i Gustav Jahrig opuścił przedsiębiorstwo w roku następnym.  Nowe wydawnictwo nadal produkowało  pocztówki, ale w mniejszych ilościach, a ostatecznie włącznie  techniką  litografii offsetowej i wklęsłodruku.

Choć nie byli już  wydawnictwem to drukowali nadal pocztówki z ich imieniem np. zestawy czarno-białych kart przedstawiających niemieckie  linie frontu w czasie pierwszej wojny światowej. Firma została przekształcona w spółkę akcyjną gdzieś pomiędzy 1922.  Dr Trenkler zmarł w 1926 roku. W 1929 roku spółka zbankrutowała , ale  w tym samym roku została wskrzeszone jako „Dr Trenkler & Co AG” . Wydawano  książki ale produkowane również pocztówki.

File:Trenkler Anzeige.jpg     

Dodaj komentarz

  • (will not be published)

Current month ye@r day *