Danzig – Friedrich Wilhelm-Schutzenhaus

G2E

Wydawca: Clara Bernthal Wydana: Danzig Numer: 88 744 Nadana w dniu: 15.08.1911

Dom Strzelecki Fryderyka Wilhelma.

Dom ten stał przy Północnej Promenadzie, czyli obecnej ulicy 3 Maja, pod numerem 7 – bezpośrednio na południe od, istniejącego do dziś, budynku byłej szkoły wojskowej (dzisiejszy budynk Rejonowego Urzędu Pracy).

Pięćsetlecie istnienia Bractwa Strzeleckiego (Kurkowego) w Gdańsku (1851) upamiętniło się wzniesieniem w miejscu starej strzelnicy (Schießbude )nowego budynku, który otrzymał nazwę Friedrich-Wilhelm-Schützenhaus. Jego autorem był mistrz murarski Pasdach, a budynek otrzymał formę klasycyzującą z licznymi kolumnami i łukami. Na piętrze znalazło się pięć sal, w tym cztery mniejsze, a jedna duża, o pow. 400 m kw., użytkowana jako sala widowiskowa. Wyposażono ją we wszelkie stosowne urządzenia sceniczne, garderoby, muszlę dla orkiestry, a na szczególnie ważnych gości czekały cztery loże boczne. W dolnej kondygnacji umieszczono restaurację i kawiarnię oraz pomieszczenia mieszkalne. Na tyłach Domu Strzeleckiego znajdował się piękny ogród z wieloma letnimi altankami. Jak podaje Ph. Rothstein w przewodniku z 1894 r., ogród ten otwierano dla publiczności jedynie podczas uroczystości bractwa lub po uprzednim uzgodnieniu. Dostępny był natomiast ogród frontowy, przylegający do restauracji. W letnie wieczory odbywały się w nim ogrodowe koncerty. W sezonie zimowym koncerty organizowano w środy, piątki i niedziele w Wielkiej Sali na piętrze. Tam także 22 września 1901 r. uroczyście obchodzono 550.lecie powstania Bractwa Strzeleckiego.

Duża popularność Domu Strzeleckiego zrodziła potrzebę jego rozbudowy, tak, by mógł on mieścić więcej publiczności. W październiku 1912 r. oddano do użytku nowy, obszerniejszy niż poprzednio Dom Strzelecki.

Niemal do końca swego istnienia Dom Strzelecki pełnił rolę najważniejszej w śródmieściu Gdańska sali widowiskowo-imprezowej. Odbywały się tu bale, bankiety, uroczystości, występy przyjezdnych teatrów, koncerty gwiazd muzyki itp.

Pod koniec drugiej wojny światowej lokowano w nim ludność cywilną, która ratowała się uchodząc ze wschodnich terenów Rzeszy przed nadejściem armii sowieckiej. Podczas jednego z bombardowań Dom Strzelecki stanął w płomieniach. Resztki budynku rozebrano po wojnie.

Za Akademią Rzygaczy. Opracował: prof. wirt. Pumeks

Dodaj komentarz

  • (will not be published)

Current month ye@r day *