Danzig – Das englische Haus. No 1 007 T.

1007TE

Wydawca: Dr. Trenkler Co. Wydana: Leipzig Numer: 1 007T Nadana w dniu: Bez obiegu

Dom Angielski (niem. Englisches Haus), niekiedy także „Dom Anielski” – jedna z najbardziej okazałych kamienic mieszczańskich Gdańska, położona przy ul. Chlebnickiej 16.

Zbudowany został w latach 1568-1570, w stylu renesansowym, przez Hansa Kramera dla Dirka Lylge. Zajął dwie sąsiadujące parcele, dzięki czemu można było zbudować imponującą fasadę o szerokości 15,5 m i wysokości 30 m, w ośmiu kondygnacjach, zwieńczoną czterema szczytami i wysmukłą wieżyczką z ozdobnym hełmem i iglicą. Elewacja frontowa ozdobiona jest bogatą dekoracją rzeźbiarską. Pary pilastrów wydzielają pary okien, a kondygnacje rozdzielone są wydatnymi gzymsami z dekoracyjnymi fryzami roślinnymi. Pierwotnie kamienne detale elewacji były pozłacane, a płaszczyzny elewacji pokrywały barwne sgraffita. Bogato ozdobione były również cztery szczyty. Wejście do budynku otrzymało wspaniały portal, w formie łuku triumfalnego, flankowany zdwojonymi żłobkowanymi kolumnami. Pierwszy właściciel, Dirk Lylge, już w 1572 zbankrutował, a jego dom zajęli wierzyciele. W XVII wieku wielką sień budynku wykorzystywali, na swe zebrania i nabożeństwa, kupcy angielscy przebywający w Gdańsku i stąd ma pochodzić używana obecnie nazwa budynku (niektórzy sądzą jednak, że powstała ona przez zniekształcenie pierwotnej nazwy „Dom Anielski”). Od 1722 kamienica pełniła funkcję zajazdu, w 1832 połączony został z budynkiem przy Długim Targu 30 pełniąc rolę hotelu. Np. w 1921 ten adres Domu Angielskiego potwierdza wpis dokonany w miejscowym przewodniku. W 1912 obiekt został wykupiony z rąk prywatnych, co uchroniło go przed planowaną rozbiórką. W latach 1927-1928 przeprowadzono konserwację elewacji, wymieniając ok. 40% dekoracji kamieniarskiej.

W 1945 budynek został zniszczony, ocalały jedynie dolne partie fasady. Odbudowano go w latach siedemdziesiątych XX wieku. Obecnie w „Domu Angielskim” mieści się Dom Studenta oraz Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

W górnym prawym rogu pocztówki widoczna reklama esencji octowej produkowanej przez Dr. Fischera z Cassel.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

  • (will not be published)

Current month ye@r day *